Najważniejsze daty i wydarzenia z historii Internetu.

1945

W czerwcu Vannevar Bush publikuje w Atlantic Monthly artykuł As We May Think, gdzie przedstawione zostają idee leżące u podstaw hipertekstu.

1957

W odpowiedzi na wystrzelenie sputnika przez Związek Radziecki Stany Zjednoczone powołują agencję ARPA, która później walnie przyczynia się do powstania Internetu i jego początkowego rozwoju.

1964

Paul Baran z RAND Corporation publikuje raport On Distributed Communications Networks z propozycją zdecentralizowanej sieci komputerowej, która może działać nawet w przypadku awarii wielu węzłów. Propozycja ta leży u podstaw utworzenia kilka lat później ARPANET.

1969

Powstaje ARPAnet, sieć czterech komputerów stworzona przez amerykańską agencję rządową ARPA. W 1971 sieć ta liczyła sobie 13 węzłów, a w 1973 roku – już 35. Sieć ARPAnet z miejsca zostaje wykorzystywana do komunikacji między naukowcami, przesyłania listów elektronicznych i wspólnej pracy nad projektami. Powstaje pierwszy dokument z serii RFC, napisany przez Steve Crockera.

1970

Uruchomiona została pierwsza wersja FTP, File Transfer Protocol, dzieki któremu powstaną w Internecie biblioteki programów, a także sterowników do sprzętu, dokumentacji.

1971

Początki poczty elektronicznej. Ray Tomlinson wysyła pierwszą wiadomość elektroniczną. Inna teoria głosi, że pocztę elektroniczną opracowano w różnych miejscach pod koniec lat sześćdziesiątych. Dziś przewiduje się, że w 2000 roku liczba wysyłanych wiadomoąci e-mail dotrze do 6 trylionów rocznie.

1972

Powstaje Telnet, aplikacja pozwalająca na zdalną pracę na odległych komputerach – połączenie się z nimi i uruchamianie programów.

1973

Do ARPANETu włączone zostają pierwsze instytucje spoza Stanów Zjednoczonych: University College of London w Wielkiej Brytanii i Royal Radar Establishment w Norwergii.

1974

Po raz pierwszy pojawia się słowo Internet, w opracowaniu badawczym dotyczącym protokołu TCP, napisanym przez Vintona Cerfa o Boba Kahna A Protocol for Packet Intercommunication. W uznaniu za tą i inne zasługi Vinton Cerf jest znany jako „ojciec Internetu”.

1976

Mike Lesk z AT&T Bell Labs opracowuje protokół UUCP, Unix to Unix Copy Protocol, używany w początkowej fazie rozwoju grup dyskusyjnych Usenet.

1977

TheoryNet łączy pocztą elektroniczną stu naukowców: powstaje lista dyskusyjna (mailing list). Opracowane zostaja protokoły TCP i IP.

1978

W Chicago powstaje RPCM, pierwszy BBS (bulletin-board system). Stopniowo BBS oferuje pogawędki, gry, dyskusje, biblioteki programów i pocztę elektroniczną.

1979

Powstaje Usenet, tekstowe grupy dyskusyjne – stworzony przez studentów Toma Truscotta, Jima Ellisa i Steve Bellovina. Dziś Usenet to ponad 50 tysięcy grup i miliony użytkowników, czytających i biorących udział w dyskusjach.

1980

H&R Block kupuje system, który zostaje przekształcony w Compuserve, jedną z największych usług on-line. Compuserve nie wytrzymuje konkurencji z America Online i zostaje sprzedana jej w 1997 roku.

1981

Ted Nelson proponuje Xanadu – hipertekstową bazę danych zawierającą informacje wszelakiego rodzaju, z płatnym dostępem. Koncepcja ta nigdy nie zostaje zrealizowana, za jej dalekiego potomka można by zapewne uznać World Wide Web.

1982

W sieci komputerowej pojawiają się uśmieszki (smileys), tekstowe znaczki wyrażające emocje, dzią powszechnie używane w poczcie i grupach dyskusyjnych.

1983

Od ARPANET odłączona zostaje jej część wojskowa, tworząc MILNET. W ARPANET hosty i i sieci zaczynają używać protokołu TCP/IP. Powstaje właściwy Internet.

1984

Do rozwoju Internetu włącza się National Science Fundation, tworząc NSFNET, sieć coraz szybszych superkomputerów wykorzystywanych do celów naukowych. Zostaje opublikowana specyfikacja DNS, Domain Name System; jej twórcą jest Paul Mockapetris. Zaprojektowano NNTP (Network News Transfer Protocol), protokół używany do wymiany grup dyskusyjnych.

Powstaje usługa on-line Prodigy, pomyślana jako usługa pozwalająca na zakupy, dostęp do informacji i rozrywki dla zwykłych ludzi. Pordigy rozpoczyna pracę dopiero w 1988 roku.

1985

William Gibson pisze swą najsłynniejszą powieść fantastycznonaukową – Neuromancer, gdzie używa słowa cyberspace. Wiele z przedstawionych w niej koncepcji można odnaleźć w dalszym rozwoju Internetu. Zarejestrowana zostaje pierwsza domena komercyjna – symbolics.com dla firmy tworzącej programy i sprzęt dla języka programowania Lisp. Powstaje America Online, słynna usługa on-line.

1986

Grupy dyskusyjne Usenet zostają zorganizowane w hierarchie takie jak comp.*, news.* i misc.*. W rok później John Gilmore i Brian Reid, niezadowoleni z istniejących hierarchii, tworzą hierarchię alt.* – dziś skupiającą najwięcej grup dyskusyjnych.

W Polsce Władysław Majewski, Tadeusz Wilczek, Tomasz Zieliński i Jan Stożek prowadzą węzeł Fidnet w redakcji pisma Komputer.

1988

W hierarchii grup dyskusyjnych pojawiają się grupy alt.sex, alt.drugs i alt.rock-n-roll. Jarkko Oikarinen wynajduje Internet Relay Chat (IRC), system internetowych pogawędek.

1989

Formalnie przestaje istnieć ARPANET. Internet mimo to czuje się całkiem nieźle i rozwija się dalej. W Polsce powstaje elektroniczne pismo Donosy, założone przez Ksawerego Stojdę; pierwszy numer nosi datę 2 sierpnia 1989 r. Pismo to jest wysyłane pocztą elektroniczną i istnieje do dziś. W lutym 1993 miało 3500 abonentów.

1990

Tim Berners-Lee tworzy World Wide Web, system pozwalający autorom na połączenie słów, zdjęć i dźwięku, początkowo pomyślany dla wsparcia naukowców zajmujących się fizyką w CERN. Projekt World WIde Web powstaje na komputerze NeXT, w pierwszej odsłonie umożliwia jednocześnie przeglądanie i edycję hipertekstowych dokumentów. W rok później zostaje zainstalowany na serwerach CERN, a z nich rozpowszechnia się na cały świat.

W maju Polska zostaje przyjęta do EARN, części sieci BITNET. 17 lipca nnastępuje połączenie krajowego węzła PLEARN w Centrum Obliczeniowym UW z węzłem DKEARN w Kopenhadze. 28 listopada połączenie sieci z Wrocławiem, pierwszym miastem poza Warszawą. W ciągu pierwszego roku od powstania węzła z poczty skorzystało dziesięć tysięcy osób, jak podaje jego administrator Tadeusz Węgrzynowski.

1991

Paul Linder i Mark P. McCahil z uniwersytetu w Minessocie opracowali system Gopher. Powstaje Archie usługa wyszukiwawcza. 23 sierpnia przychodzi z Hamburga pierwsza odpowiedź na pocztę elektroniczną wysłaną z Polski. W styczniu liczba użytkowników sieci w Polsce przekracza 2000. 11 kwietnia 1991 roku sieci WAWPOLIP zostaje przyznana klasa adresowa. W końcu sierpnia uruchomione zostaje pierwsze połączenie intenretowe z Warszawy do Kopenhagi, z inicjatywy prof. dr hab. Antoniego Kreczmara, dr Rafała Pietraka i dr Krzysztofa Helera. W akcji uruchomienia połączenia bierze udział również Marcin Gromisz. Cyfronet w Krakowie buduje Internet, korzystając z przemyconego przez COCOM routera CISCO.

1992

W artykule o Internecie Jean Armour Polly używa frazy surfing the Net. Pojawia się równiez termin cybersex. Powstaje Internet Society, organizacja koordynująca rozwój i działanie Internetu.

W Polsce oddano do użytku sieć pakietową TP SA pod nazwą Polpak.

1993

Pojawia się Mosaic, pierwsza graficzna przeglądarka World Wide Web. Tworzy ją zespół: Marc Andreessen, Eric Bina i inni studenci NCSA. Dzieki niej znacznie wzrasta popularność Internetu i World Wide Web. Przedstawiciel Microsoft stwierdza, że „większość ludzi nigdy nie będzie potrzebować modemów szybszych niż 2400 bps”. W Internecie pojawia się Biały Dom.

W Polsce powstaje Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – NASK, jako jednostka badawczo-rozwojowa KBN. Przejmuje ona zadania Zespołu Koordynacyjnego NASK przy Uniwersytecie Warszawskim, uworzonego w roku 1991. W Polsce na Wydziale Fizyki UW zostaje uruchomiony pierwszy serwer World Wide Web, prowadzony przez zespół: Maricn Gromisz, Wojtek Bogusz, Kacper Nowicki, Michał Jankowski.

1994

David Filo i Jerry Yang tworzą Yahoo! Jako spis interesujących ich miejsc w Internecie; z czasem serwis ten rozwija się w najsłynniejszy katalog zasobów internetowych na świecie, a jego twórcy zostają milionerami. 12 kwietnia firma prawnicza Canter & Siegel wysyła do sieci, na sześć tysięcy grup dyskusyjnych, spam – posting promujący jej usługi w loterii pozwoleń na pracę w Stanach; oburzenie użytkownicy wysyłają autorom tego pomysłu tyle listów, że dostawca usług internetowych likwiduje im konto.

W Polsce rusza program podłączania szkół średnich do Internetu – Internet dla Szkół – w którym działa między innymi Jacek Gajewski. W marcu 1996 Compuserve próbuje pobierać opłaty za wykorzystanie przez programistów formatu GIF, najbardziej popularnego formatu graficznego na stronach internetowych.

1995

Marc Andreessen tworzy Netscape Navigator, w swoim czasie najpopularniejszą przeglądarkę internetową, zdobywającą w swoim czasie do 80 procent rynku. W lipcu Microsoft ogłasza wprowadzenie Microsoft Network, MSN, usługi online z oprogramowaniem dostępnym w każdej kopii Windows 95. W sierpniu Netscape wchodzi na giełdę. Rozpoczyna się „wojna przeglądarek”, wtenczas jeszcze pomiędzy Netscape a innymi programami, a wkrótce – właściwie tylko między Netscape Navigator a Internet Explorer.

Pojawia się RealAudio, technologia przesyłania ciągłej transmisji dźwiękowej przez Internet. W październiku Sun ogłasza język programowania Java, do dziś jedno z najbardziej popularnych narzędzi internetowych programistów. W listopadzie Bill Gates zwraca się ku Internetowi: „naszym celem jest stanie się największą firmą internetową na świecie”, mówi. W grudniu pojawia się Netscape 2.0, z ramkami, Javą i edytorem w wersji Gold.

W Polsce w maju powstaje Polska Społeczność Internetu, organizacja, której celem jest propagowanie rozwoju polskiego Internetu. Również w maju NASK i POLPAK podpisują umowę o wprowadzeniu usługi Internetu dla abonetnów sieci POLPAK.

1996

Pojawia się system WebTV, brakujące ogniwo pomiędzy Internetem a telewizją. W maju Procter & Gamble staje się pierwszym dużym reklamodawcą internetowym, który zamierza płacić nie za „spojrzenia” (eyeballs), ale za „kliknięcia” (click-throughs) na banner reklamowy. W lipcu rozpoczyna działalność MSNBC, wspólny projekt Microsoft i telewizji NBC.

W wrześniu Microsoft i Netscape wypuszczają wersje 3.0 swoich przeglądarek. W sierpniu David Bovie wypuszcza swój nowy singiel – Telling Lies – tylko w Internecie. W grudniu pojawia się wersja beta Netscape Communicator 4.0. W Polsce w październiku 1996 roku na Wydziale Fizyki UW odbyło się spotkanie weteranów internetowych z okazji pięciolecia polskiego Internetu; prowadził je Marcin Gromisz.

1997

Wielka chwila dla amerykańskich internautów: prezydent Clinton po raz pierwszy wspomina Internet w swej odezwie do narodu. Jak donoszą życzliwi – w tym czasie jeszcze nawet nie zajrzał do sieci. Komputer Big Blue pokonuje arcymistrza szachowego Garry Kasparowa w rozgrywce szeroko rozgłaszanej przez Internet.
zainteresowanych odsyłam na strone :http://www.oeiizk.edu.pl/informa/jazdzewska/

Wpływ internetu na społeczeństwo.

Internet wydaje się niezbędny do życia większości z nas- wywarł on ogromny wpływ na całą ludzkość. Przedewszystkim  ułatwia i usprawdnia nam prace, daje dostęp do nieograniczonych zasobów wiedzy, dzieł, możliwości. W internecie obecnie odnaleść możemy niemal że wszystko łącznie z numerem telefonu do pizzerni i jej menu ;).

 Przedstawić wpływ internetu na społeczeństwo  można dwojako: negatywnie i pozytywnie. Zaczne od pozytywnej strony.

Pogłębia więzi społeczne za pomocą komunikatorów, poczty elektronicznej itp. W zabieganym świecie nie mamy często czasu odwiedzić znajomych a dzięki tym dogodnością szybko i niemal bezproblemowo możemy ,,odezwać” się do nich za pośrednictwem klawiszy. Naukowcy zwrócili uwagę że zwiększamy swoje kontakty z innymi kiedy przechodzimy różne krysysy. Dzięki internetowi łatwo możemy zwrócić się o pomoc do przyjaciół. Dla osób mających z tym problem jest prościej kiedy nie są ze znajomymi, przyjaciółmi twarzą w twarz. Powstało przez to pojęcie ,,indywidualizm w sieci”- oznacza to że nie ograniczamy się w kontaktach do miejsca zamieszkania. Nasi znajomi są bardziej zróżnicowani- co z pewnością wzbogaca naszą wiedzę i osobowość.

Daję nam nieograniczony dostęp do wszelkich dzieł. Możemy zobaczyc znane obrazy ale i odkryć nieznanych nam artystów. Mówię tu o wszystkich dziedzinach sztuki nie tylko plastycznych. Szczególnie przykujwają uwagę e-booki dając możliwość czytania książek osobą leniwym czy sknerą:) nie chcących kupić książki w księgrani, oraz tym zabieganych nie mającym czasu na bieganie po sklepach. Skoro mowa o sklepach to plusem są sklepy internetowe.

Badania wykazały że:

-45% amerykańskich użytkowników Internetu (czyli około 60 milionów osób) przyznaje, że Sieć była ważnym lub najważniejszym instrumentem, który wykorzystano w ciągu ostatnich dwóch lat przy podjęciu jakiejś ważnej decyzji. Te ważne decyzje to w większości poszukiwania pracy, informacji na temat choroby, wybór szkoły dla dziecka lub zakup samochodu.

-W przypadku 16 milionów osób Internet odegrał kluczową rolę przy podejmowaniu decyzji finansowych,

-a 10 milionów Amerykanów skorzystało z Sieci, poszukując nowego miejsca do zamieszkania.

Szczególną rolę pełnią różnorodne fora. Pozwalają one w pełni wyrażać własną opinie na każdy temat- ponieważ internet daje nam anonimowość( jednak pamiętajcie żeby robić to w sposób kulturalny, nie obrażając nikogo). Często ludzie na tych specyficznych stronach proszą o pomoc i równie często jest ona udzielana. Dają możliwość dyskusji na wiele tematów. Wzbogacania się intelektualnie, duchowo itd. Dzieki nim możemy poznać poglądy i doświadczenia innych dotyczące określonego zagadnienia.

Odgrywa ważną role we wzroście gospodarczym państw rozwiniętych. Daję  nawet możliwość zarobku.

Populartne stało się też kształcenie internetowe. Co zaliczyła bym raczej(moim zdaniem) do minusów – ponieważ pozbawia się uczniów,studentów bezpośrednich  kontaktu z nauczycielami, wykładowcami. Szkoła jest czymś wiecej jak instytucją przekazująca wiedzę, pozwala nawiązywać kontakty przyjaźnie, krztałtuje naszą osobowość, uczy nas norm społecznych itd.  Musze przyznznać jednak rację bytu programą mającą wspierać edukacje, które udostępniają, prowadzą szkoły, ponieważ przynoszą one pozytywne rezultaty.

Pozwala rozwijać się indywidualistą- ponieważ zamieszczone są w nim rzeczy zindywidualizowane -każdy odnajdzie coś dla siebie_ w przeciwieństwie np do telewizji gdzie decydują gusta przeciętnych odbiorców.

Negatywne strony to wykorzystywanie anonimowości w internecie do dawania upustu swojej agresji.  Ograniczenie kontaktów ,,na żywo” z przyjaciółmi. Pamiętajmy że rozmawiając dajmy na to przez gg nie widzimy mowy ciała rozmówcy i nie odbieramy pełnego komunikatu. Rozwiązaniem oczywiście są kamery internetowe, jednak ważne jest by pielegnować więzi łączące nas z innymi nie ograniczając ich do rozmów ,,przez internet”.

Minusem oczywiście są często błędne i nieprawdziwe informacje zamieszczane w sieci, które ludzie biorą za prawdziwe i przyswajają.  Ich natłot tworzy szum informacyjny. Istotne jest to, że trudno w pełni kontrolować internet przed żeczami nie uznawanymi przez społęczeństwo a nawet nielegalnymi.

Stał się medium dla grup religijnytych i sekt.

Ujemna jest możliwość zainfekowania komputera wirusem.

Internet tworzy coś w rodzaju ,,dwuistości umysłu” .  W cyberprzestrzeni ludzie nie żadko tworzą siebie na nowo. Najczęściej tworzą się według ich obrazu siebie idealnego, superega, wymyślają swoją historie, cechy charakteru itd. w rzeczywistości wciąż są jednak tą samą osobą- łatwo się domyślić się że czują sięzagubieni, błądzą miedzy dwoma osobowościami.  Zdarza się że tracą takie osoby umiejętność komunikowania się z ludzmi w prawdziwym życiu.

Sieć stała się uzależnieniem. Ludzie tacy tracą przez nią kontakt z rzeczywistością – jednak uważam że jest to dość skrajna konsekwencja. Z pewnością pozwala on -mimo wszystko- kontrolować społeczeństwo.

Negatywny jest też wpływ internetu na globalizację tworząc ,,globalną wioskę”.  O czym pisałam już na tym blogu.

Dzieci wykorzystują go jako ,,istotę”, któa posieca im czas bez limitu co jest odpowiedzią na niesadysfakcjonujące życie rodzinne.

Osłabia nie raz on kultury lokalne oraz dotychczasowe funkcje państwa.

  

  Prof. Robert Kraut z Carnegie Mellon University w Pensylwanii, w wywiadzie dla BBC stwierdził, że „użytkownicy Internetu czują się bardziej samotni, łatwiej popadają w depresję, szybciej padają ofiarą stresu i mają mniej przyjaciół niż osoby stroniące od globalnej sieci”.

Istotne wypowiedzi na temat internetu, które udało mi się znaleść za jego pomocą:„O wpływie internetu na ludzi, kulturę, zachowania i sposób życia”  Maróz, maj 2009 (47min)red. Edwin Bendyk i prof. dr hab. Edmund Wnuk-Lipiński

prof. Edmund Wnuk Lipiński – rektor Collegium Civitas i Edwin Bendyk z Polityki w pasjonującej rozmowie o internecie i jego wpływie na kulturę, nasze życie, zachowania oraz o przyszłości.

Idea gromadzenia danych sięga czasów starożytnych, a dzisiaj gromadzimy ich tak dużo, że konieczna jest umiejętność radzenia sobie z zalewem informacji. Żyjemy w czasach, w których 10latek jest lepiej poinformowany niż premier mocarstwa sto lat temu i co z tego wynika. Wydarzenia na drugiej półkuli oglądamy na żywo i możemy odnieść wrażenie, że dzieją się tuż obok. Jeśli nie ma nas w internecie to dla coraz większej liczby ludzi nie ma nas w ogóle. Społeczności internetowe mogą wpływać na wyniki wyborów, ale dziecko może być emocjonalnie głębiej związane z kimś na drugiej półkuli niż z rodziną w sąsiednim pokoju. Przez internet ludzi nawiązują znajomości i zawierają małżeństwa. Na podstawie pytań zadawanych w przeglądarkach można zlokalizować epidemie wcześniej niż zrobią to odpowiednie służby. Internet może być świetnym medium do promocji dziedzictwa kulturowego.

Rozmowa odbyła się w maju 2009 w Marózie roku na rozpoczęcie VIII Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. Internet, edukacja, krajobraz, sztuka.

Inf z :http://wszechnica1.home.pl/?p=11&id_content=63&id_keyword=24

 Z pewnościa nie udało mi się wyczerpać tematu w pełni, na pewno z czasem ujwnią się i inne wpływy internetu a i te istniejące z pewnościa nie wszystkie zostały zawarte;)

Jedna odpowiedź to “Internet”

  1. wiewiorek said

    o nie ! tylko nie historia ! to że Ty ją lbisz, nie oznacza że inni mają sie z nia meczyć.. ale fakt, internet wywarł ogromny wpływ na społeczeństwo .

Dodaj komentarz